Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

27.12.2017
A+
A-
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Hiç Yıldız Verilmemiş)
Loading...

Özürlü indirimi olarak adlandırılan özel durum vasıtasıyla araç alınırken dikkat etmeniz gereken üç nokta bulunmaktadır. Özürlü araç indiriminden yararlanabilmeniz için seçtiğiniz aracın en büyük motor hacminin maksimum 1.4 olması şartı aranmaktadır.

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Yazılarımızda gün içerisinde karşınıza çıkabilecek tüm indirim, kampanya ve çekiliş detaylarını paylaşarak sizlerin günlük hayatınızda halihazırda harcamış olduğunuz rakamların daha azalmasına, azalmıyorsa bile ekstra avantajlar sağlayabilmenize olanak sağlamak istiyoruz. Bu noktada 3 senedir birlikte olduğumuz insanlardan güncel konularla ilgili de çeşitli sorular gelmektedir. İnternet ortamında araştırma yapmaya alışmış olan ve en doğru – en güncel veriyi en sade haliyle sizlere sunmayı görev edinmiş olan editör kadromuz bu yazımızda sizlerden gelen yoğun talep nedeni ile Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır konusuna da değinecektir. Başlangıç için bu yazıyı seçmemizde şüphesiz son dönemde yakın çevremizde yaşadığımız olaylar neticesinde bu konu hakkında detay araştırması yapmamızdan kaynaklanmaktadır.

Özürlülerin adına alınan arabaların belirli bir avantaj sağladığı genelde bilinen bir durum olup, son yıllarda bu avantajlar kullanılmaya başlanmıştır. Araç alımında sağladıkları maddi avantaj insanların ilgisini çekiyor olsa da bu konuda bilinmeyen, atlanan birçok nokta olduğunu gözlemlerimiz ile öğrenmiş olduk. İndirim oranları bazen o kadar cazip olabiliyor ki sıfır bir aracı gerekli şartları sağlamanız halinde ikinci el fiyatından dahi çok daha uygun fiyatlara satın alabiliyorsunuz.

Özürlü Araç İndirimi Şartları

Özürlü indirimi olarak adlandırılan özel durum vasıtasıyla araç alınırken dikkat etmeniz gereken üç nokta bulunmaktadır. Özürlü araç indiriminden yararlanabilmeniz için seçtiğiniz aracın en büyük motor hacminin maksimum 1.4 olması şartı aranmaktadır. Daha yüksek motorlar için geçerli olmayacak özürlü indiriminde aldığınız aracı 5 yıl boyunca satamayacak olmanız da en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasında gelmektedir.

Üçüncü ve son şart ise özürlü indiriminden yararlanarak alabileceğiniz araçların yalnızca sıfır olabileceğidir. İkinci el araç alımında bahsedilen fiyat avantajlarından yararlanamazsınız. Yazımızın devamında özürlü indiriminden yararlanarak araç almak isteyen okuyucularımızı ilgilendiren çok daha önemli bilgiler paylaşacağız.

Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Bu konuda bilmeniz gereken ayrıntılardan birisi de her araca aynı oranda indirim yapılmıyor olduğudur. Gerçekleştirilen indirimler araçların orijinal fiyatlarına göre değişkenlikler göstermektedir. Satın almayı planladığınız aracın fiyatının özürlü indirimli halini bilmek istiyorsanız yazımızın devamında bahsedeceğimiz oranları incelemeniz gerekmektedir.

1- KDV İndirimi: Sıfır araç satın alırken özürlü indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız yararlanabileceğiniz indirimlerden birisi KDV indirimidir. Yasalara göre araç alırken ödemeniz gereken KDV oranı % 18 olarak belirlenmiş olup şartları sağlamanız durumunda özürlü indirimlerinden yararlanmanız durumunda ödeyeceğiniz KDV yaklaşık olarak %15.254 tutarına düşmektedir.

2- ÖTV İndirimi: Araç alımlarında özel tüketim vergisi olarak alınan oran yasalarca % 45 olarak belirlenmiştir. Fakat özürlü indirimlerinden yararlanarak araç almak istediğiniz % 45 olan oran direkt olarak % 26.3’e düşmektedir. Bu oran özürlü indiriminden yararlanarak almak istediğiniz araç için ödeyeceğiniz özel tüketim vergisinin neredeyse yarıı yarıya düşmesi anlamına gelmektedir.

3- Toplam İndirim: Bahsettiğimiz KDV ve ÖTV indirimleri aracın satış fiyatına göre değişkenlik gösterse de özürlü indiriminden yararlanmanız sizlere toplamda araç satış fiyatı üzerinden yaklaşık % 30 – % 32 aralığında indirim olarak yansıyacaktır.

Bahsedilen oranlar standart bir şekilde özürlü indiriminden yararlanarak sıfır kilometre araç almak isteyen bir bireyin almak istediği aracın satış fiyatının 100.000 TL olması durumunda gerçekleştirilecek indirimlerle bu aracı 69.000 TL’ye alabileceği anlamına gelmektedir. Bu noktada bahsedeceğimiz en önemli detay ise adına sıfır araç satın alınacak bireyin özrünün raporlarla % 90 ve üzerinde olmasının kanıtlanması halinde bahsedilen özel tüketim vergisi indiriminin % 26.3 ile kalmayacağı sıfırlanacağıdır. Yani % 90 üzerinde özür raporu bulunan kişi adına sıfır araç satın alınmak istendiğinde herhangi bir özel tüketim vergisi ödenmeyecektir.

Özürlü İndirimi İle Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

% 90 ve üzerinde özürlü olan bireylerin araçlarını kendilerinin kullanacak olması durumunda sahip olmaları gereken ehliyet sınıfı yasalarca “H” olarak belirlenmiştir. % 90 ve üzerinde raporlanan özür dolayısıyla kullanacağı araçta herhangi bir ek donanım olması gerekiyorsa kişinin yetkili hastanelerden “Özel Donanımlı Araç Kullanabilir” raporu alması gerekmektedir. Bu raporu alıp aracına özel donanım ekleten kişilerin aracını doğal olarak kendisinden başkası kullanamaz. Kişinin aracı kullanabilecek durumda olmaması halinde şoför tutması veya yakın dereceli bir akrabasına arabayı kullandırtması gerekmektedir. Son dönemlerde pek önemsenmiyor olsa da geçmişte aracı sürecek olan kişilerin bilgilerinin yetkili kurumlara bildirilmesi şartı bulunuyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.